ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

سال 1395 سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل گرامی باد

پیشینه تاریخی روستا و منطقه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: اطلاعات روستا

در گذشته علت اصلی پیدایش هر آبادی عوامل قومی و قبیله ای بوده است و در این راستا آبادی‌هایی که بر اثر کوچ اجباری و اختلافات قبیله ای مجبور به سکونت در محل جدید میشدند فراوان دیده شده است

 در گذشته علت اصلی پیدایش هر آبادی عوامل قومی و قبیله ای بوده است و در این راستا آبادی‌هایی که بر اثر کوچ اجباری و اختلافات قبیله ای مجبور به سکونت در محل جدید میشدند فراوان دیده شده است اما امروزه نقش عوامل قومی در شکل‌گیری روستاها کمرنگ شده است و عوامل طبیعی جایگزین ان شده است . بنابراین عوامل جغرافیایی و سایر پارامترهای نقش بایسته ای را در مسئله اسکان دارند .
پیدایش و استقرار آبادی‌ها در مناطق کوهستانی با جلگه ای متفاوت است . در مناطق کوهپایه ای که روستای مورد مطالعه در این بخش قرار دارد پیدایش روستا بر اساس منابع ابی و به صورت خطی گسترش پیدا کردند ، مورکولوژی آبادی‌ها به صورت هندسی شکل و متفاوت با بخش کوهستانی است .
معذالک سابقه سکونت در روستای لپاسرک به گذشته های دور بر میگردد هسته اولیه روستا در بخش مرکزی شکل گرفته است . وجود سفالهای ریز و باقیمانده در مزارع کشاورزی حکایت از وجود خانه های سفالی و سکونت در این نقطه را دارد . اما علت پیدایش و شکل‌گیری روستا وجود شرایط طبیعی و اقلیمی مناسب جهت زیست بوده که شرایط اسکان را محیا ساخته است .
در خصوص وجه تسمیه روستا در منابع تاریخی شهرستان و استان اسناد و مدارک خاصی وجود ندارد اما با بررسی های به عمل آمده از اهالی و ریش‌سفیدان محل در خصوص پیشینه تاریخی همگی اذعان نموده‌اند که در زمان قدیم باتلاقی در محل روستای کنونی قرار داشته است . به گویش محلی ( پا ) با باتلاق اطلاق میشود ، بنابراین این روستا با لپاسرک معروف یعنی روی باتلاق معروف شده است .
بازدید 825 بار
آخرین ویرایش در شنبه, 23 فروردين 1393 ساعت 12:57

موقعیت مکانی روستا